Teorie jak asi Sherlock přežil pád

5. října 2013 v 8:51 | Sherlocková |  Novinky

Možné nápovědy v průběhu epizody

V samotném úvodu epizody se setkáváme s figurínou pana Henryho Fishguarda, jenž "nikdy nespáchal sebevraždu". Mohl ale Sherlock tuto figurínu zároveň využít i ke svému plánu v závěru dílu? Jak si ukážeme dále, spíše tomu tak není. Přesto ale neuškodí nechat si pro tuto možnost otevřená zadní vrátka.
V prostorách opuštěné továrny, kde nechal Moriaty ukrýt dvě unesené děti, se nachází invazní odrůda rododendronu jménem Rhododendron ponticum, která dokáže, mimo jiných nepěkných vedlejších účinků, u člověka vyvolat zpomalení srdeční činnosti či nadměrné slzení. Je to sice poměrně nestabilní látka k zpomalení životních tělesných funkcí (tedy k fingování smrti), nicméně proč ne. Je to přece Sherlock…
Molly Sherlockovi říká, že "ona se nepočítá", že v jistém smyslu je pro Sherlocka vždy neviditelná. To si Sherlock uvědomuje jako výhodu, tedy v tom smyslu, že by tedy možná ani Moriarty nemusel Molly vnímat jako Sherlockova přítele a zároveň tedy i jako jeho slabé místo (na rozdíl od Johna, paní Hudson a Lestrada). Později navíc Sherlock Molly žádá o pomoc, přestože se nikdy nedozvíme, o co konkrétně šlo.

Minuty před koncem

"Tři kulky, tři střelci, ti oběti." Jim potvrzuje Sherlockův předpoklad, že Molly se proti němu zneužít nerozhodne. Teď už proto téměř není pochyb o tom, že ať už byl Sherlockův plán na záchranu svého života jakýkoliv, zahrnul do něj právě i Molly.
Jim si pochvaluje Sherlockovo obecenstvo, nejedná se však právě naopak spíše o jeho ochotnické herce?
Sherlock žádá Jima o poslední chvilku osamotě. Asi těžko jen proto, aby se nostalgicky rozloučil se životem. Právě zjištění, co dělal Sherlock během těch několika málo vteřin, když se Moriarty nedíval, bude mít ve výsledné skládačce pravděpodobně zásadnější roli.
Jim Moriarty páchá sebevraždu. Nyní už ho Sherlock nemůže využít k odvolání střelců. Jedinou nadějí na záchranu Johna, Lestrada a paní Hudson je se zabít… nebo to tak alespoň věrohodně zinscenovat.
Než Sherlock odhalí Johnovi svou pozici, velmi pečlivě ho nasměruje přesně tak, aby mezi ním a nemocnicí svatého Bartoloměje stála ještě jedna nižší budova. Jinými slovy, aby John neviděl Sherlocka dopadnout.
Sherlock klade velmi silný důraz na to, aby John všem řekl, že je skutečně podvodníkem. Proč? Jaké k tomu má motivace? A že zrovna Sherlock! Nemůže právě toto být tím "něčím, co Sherlock udělal, přestože se to příčí jeho povaze", jak zmiňoval Moffat? Sherlock navíc začíná být silně rozrušený, což už se mu nepodobá vůbec, zvlášť pokud ví, že přežije. Zde se opět navrací možná aplikace látky zpomalující metabolismus, která člověku mimo to přivolává i pláč. Mnohem jednodušším vysvětlením je však to, že Sherlock na Johna prostě hraje divadlo.
Sherlock vyloženě nařizuje Johnovi, aby stál na místě a upřeně ho sledoval (skoro až pod pohrůžkou, že jinak skočí). Co John asi nemá vidět? Že už by se pod nemocnicí připravovala záchranná síť? To by přece jen bylo možná moc riskantní vzhledem k přítomnému střelci, jenž má Johna na mušce.

Reichenbašský pád

Sherlock skáče. Představení začíná.
Na chodník vidíme dopadnout tělo. Zároveň je ale hloubka našeho vědění do jisté míry vztažná k vědění Johna, který kvůli své pozici nemohl vidět celý pád. Na chodník tak mohla dopadnout ona figurína nebo tělo z márnice, které by z okna vyhodila Molly. A nebo taky ne…
Johna poráží cyklista, téměř jistě proto, aby nemohl vidět výměnu těl nebo cokoliv, co teď Sherlock zřejmě provádí.
K tělu už se sbíhají lidé. Rovněž nutno podotknout i to, že náklaďák plný (jistě velmi měkkých) odpadků, který doposud stál u krajnice, právě odjíždí.
Přestože se hlouček přihlížejících velmi entuziasticky snaží držet Johna od těla, nakonec se mu podaří na zápěstí zkontrolovat tep, který ale zjevně necítí.
Lze jen opravdu stěží popřít, že toto skutečně je Sherlock Holmes.
Celou situaci měl jako na dlani nejen John, ale i střelec, který se nyní po zjevné smrti Sherlocka Holmese může stáhnout.
Sherlock Holmes je oficiálně mrtev a jeho tělo bylo oficiálně pohřbeno.
Přesto je ale stále naživu… Jak?

tento článek je z: www.edna.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Matěj Matěj | E-mail | 1. ledna 2014 v 14:24 | Reagovat

Když Sherlock prosí o chvilku soukromí dá si látku. Sherlock skáče do vozu s odpadky. Molly připraví krev. John to ovšem neviděl, protože byl za garáží. Než se John dostane k mrtvole sráží ho cyklista a v tu chvíli tam Molly dá pravého Sherlocka. John Sherlockovy změří tep, ale látka mu ho zpomalila. Lidé Johna rychle odeženou aby neucítil tep která Sherlock stále má. :-)

2 Eťa Eťa | Web | 7. ledna 2014 v 11:52 | Reagovat

[1]: jo já užto také vím koukala jsem se na tu sérii :) už to ví všichni :)

3 ZdenekK ZdenekK | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:40 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na sherlockova.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama